Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/platne/serwer21160/public_html/ewacetera/wp-content/themes/celeste/single.php on line 33

PoródPoród naturalnyWażne! O sześciu drogach postępu porodu

Jak to się dzieje,

że niektóre kobiety mają szybkie porody, a u innych poród trwa nawet dwie doby? Wszystko zależy od tego, jak szybko nasze ciało zacznie przygotowywać się na poród. Czasami ten proces zaczyna się kilka tygodni przed porodem, a czasami tuż przed porodem i przechodzi w poród, znacznie go wydłużając i zniechęcając nas, zwłaszcza jeśli nie rozumiemy, jaką pracę ma do wykonania nasze ciało.

Rozwarcie to zdecydowanie za mało,

żeby zrozumieć postęp porodu. A często zdarza się, że osoby, które nas wspierają w czasie porodu, ignorują fakt, że rozwarcie jest efektem wcześniejszych zmian szyjki macicy: przemieszczania ku przodowi, dojrzewania i skracania.

Brak tej wiedzy sprawia,

że długotrwałe skurcze macicy, które nie powodują rozwarcia szyjki, mogą Cię zniechęcić i spowodować przekonanie, że poród nie postępuje. Moje oba naturalne porodu dokładnie tak wyglądały: rozpoczynały się długim okresem przedporodowym z bolesnymi skurczami, które po kilkunastu godzinach i nieprzespanej nocy (albo nocach) przechodziły w poród. Również kilkugodzinny. O ileż lepiej byłoby mi je zaakceptować, gdybym wiedziała, że ten czas nie jest daremny i że moje ciało wie, co robi. Dowiedziałam się o tym dużo później, sięgając po książkę Penny Simkin,

Aby twoje dziecko mogło się urodzić, konieczne są wszystkie niżej opisane kroki. U większości z nas pierwsze trzy zmiany następują stopniowo i niezauważalnie w ostatnich tygodniach przed porodem, ale u niektóre z nas będą miały nienasilające się skurcze przez wiele godzin lub dni tuż przed porodem.

Co to za kroki?

1. Szyjka przemieszcza się ku przodowi.

W czasie ciąży szyjka jest skierowana nieznacznie w stronę pleców. W ciągu ostatnich tygodni przed porodem i w czasie porod szyjka zaczyna kierować się od kości krzyżowej do przodu.

2. Szyjka zmiękcza się.

W czasie ciąży szyjka jest twarda, jest tkankę stanowią włókna, które w ostatnich tygodniach przebudowują swoją strukturę i to sprawia, że szyjka macicy zaczyna mięknąć i dojrzewa. Pewnie niejedna z Was spotkała się z określeniem w czasie badania w terminie porodu, że szyjka jest jeszcze twarda lub dojrzała, nie wiedząc co to dokładnie oznacza.

3. Szyjka skraca się

Podczas ciąży szyjka jest długa. Może zacząć się skracać niedługo przed porodem lub już w czasie porodu. Skracanie się szyki ocenia się w procentach: od 100% do 0%, które oznacza całkowite skrócenie. W czasie wizyty możesz usłyszeć słowa: szyjka całkowicie lub częściowo „uformowana” co oznacza, że jest jeszcze długa albo, że jest „zgładzona” czyli skrócona. Pamiętam, że kiedy moja teściowa, wieloletnia położna, zapytała mnie po wizycie u lekarza, czy mam zgładzoną czy uformowaną szyjkę, w ogóle nie rozumiałam, o co jej chodzi.

4. Szyjka rozwiera się

Rozwieranie się szyki zaczyna się czasami jeszcze przed porodem, więc nie bądź zaskoczona jeśli lekarz powie Ci w 37 tygodniu, że masz dwa centymetry rozwarcia. To się zdarza. Rozwarcie jest mierzone w centymetrach, zero centymetrów oznacza całkowite zamknięcie szyjki, a 10 centymetrów pełne rozwarcie. Pełne rozwarcie to gotowość do parcia. Czasami położne mierzą rozwarcie na ilość palców: 1 palec odpowiada 2 centymetrom.

5. Główka dziecka rotuje, przygina się i dopasowuje swój kształt do kształtu kanału rodnego

Około dwa tygodnie przed porodem, twoje dziecko obniża się nieznacznie w miednicy. Możesz odczuć wtedy pewien rodzaj ulgi i zauważyć, że łatwiej Ci się oddycha. Twoje płuca mają teraz więcej miejsca. Niektórzy mówią o obniżeniu brzucha, ale niewiele kobiet potrafi wizualnie dostrzec różnicę. W czasie porodu możesz usłyszeć o tym, że główka „balotuje” albo jest już przyparta do wchodu miednicy, co oznacza jest nisko, ale jeszcze nie zaczęła się przesuwać w dół kanału rodnego. To będzie następny etap.

6. Dziecko obniża się (zstępuje), ulega dalszej rotacji i rodzi się

Głowa twojego dziecka musi obrócić się do takiej pozycji, żeby możliwe było przesunięcie się przez kanał rodny. Ruch i częsta zmiana pozycji pozwala na zmianę kształtu miednicy i ułatwia twojemu dziecko rotowanie i przybranie optymalnej pozycji na ostatnim etapie porodu.

Skracanie się i rozwieranie szyjki to nie jedyne wyznaczniki postępu porodu. Nie zniechęcaj się, jeśli masz 4 cm rozwarcia w dwóch badaniach z rzędu! Być może w tym czasie twoje dziecko ustawiło się we wchodzie miednicy albo przyjęło korzystniejszą pozycję niż wcześniej! Dobrze jest wiedzieć, że twoje wysiłki przynoszą efekt.  Ta informacja doda ci to wiary i spowoduje przypływ sił. Kiedy rodzisz, pytaj o pozostałe kroki!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ewa Cetera logo

Odwiedź mnie na:

Ewa Cetera ikona

Odwiedź mnie na:

Copyright by Ewa Cetera. Wszelkie prawa zastrzeżone.