O mnieO tym, jak zostałam doulą

https://ewacetera.pl/wp-content/uploads/2017/06/MG_6841.jpg

[vc_row 0=””][vc_column][ultimate_heading main_heading=”Ewa Cetera” sub_heading_color=”#a0a0a0″ alignment=”left” main_heading_margin=”margin-bottom:-0.1em;” main_heading_style=”font-weight:bold;” sub_heading_margin=”margin-bottom:1em;”]Doula i doradczyni chustowa w Rodzi się Mama[/ultimate_heading][vc_column_text]Nazywam się Ewa Cetera, mieszkam we Wrocławiu, jestem mamą trójki dzieci i doulą. Doulą, czyli osobą, o której w dużym skrócie można powiedzieć, że towarzyszy kobietom:

[dt_list style=”1″ bullet_position=”top” dividers=”false”]

[dt_list_item image=””]w przygotowaniu się do świadomego porodu i macierzyństwa[/dt_list_item]

[dt_list_item image=””]w chwili narodzin – tym którzy chcą zaprosić mnie do udziału w tym pięknym i intymnym wydarzeniu – aby dodawać rodzącej otuchy, obejmować ją troską, wspierając słowami, doceniać wysiłek, zachęcać do zanurzenia się w sobie, być obecną z dużą uważnością na potrzeby kobiety, utrzymać na sali porodowej atmosferę spokoju i bezpieczeństwa [/dt_list_item]

[dt_list_item image=””]w pierwszych chwilach rodzicielstwa jako wsparcie emocjonalne i takie, jakie jest najbardziej potrzebne dla kobiety, która właśnie stała się mamą.
[/dt_list_item]

[/dt_list][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Dziś chciałabym podzielić się z Wami opowieścią o mojej drodze do miejsca, w którym obecnie jestem.

Pierwsza myśl: praca z ludźmi

Z wykształcenia jestem socjologiem, zawodowo wiele lat pracowałam w dziale HR, gdzie zajmowałam się na rekrutacją pracowników, szkoleniami i wieloma innymi sprawami, które zwykle przynależą do działu personalnego. Zawsze blisko ludzi, zawsze w kontakcie z nimi. „Praca z ludźmi to moje powołanie” mówiłam podczas egzaminów wstępnych na studia, odpowiadając na pytanie komisji rekrutacyjnej, dlaczego wybieram socjologię (nie do wiary! To było dwadzieścia lat temu!). Takie było moje wyobrażenie o przyszłej pracy, choć jeszcze wtedy jeszcze bardzo mgliste.

Później zamanifestowało się ono w pracy w korporacji, która długo dawała mi satysfakcję. Ostatnie lata były jednak przerwą na macierzyństwo, drugą w moim życiu, bo jedenaście lat wcześniej urodziłam pierwsze dziecko. I był to dla mnie moment przełomowy, moment w którym zadałam sobie pytanie czy praca na etacie jest moją ścieżką. Poczułam że to dobry moment na zmiany, wyruszenie w podróż w nieznane, zdefiniowanie siebie na nowo.

Wiedziałam że „praca z ludźmi to moje powołanie”. Nadal. Tutaj nic się nie zmieniło. Ale teraz przede wszystkim chciałam pracować z kobietami i dla kobiet, bo umiem wspierać bliskie mi kobiety w ich codziennych wyborach, czuję moc kobiecości i bliska jest idea siostrzeństwa. Dodatkowo doświadczenie macierzyństwa, a właściwie odkrywania go na nowo po tylu latach sprawiły, że bliskie stały mi się tematy związane z porodem i rodzicielstwem.

Potrójne macierzyństwo: od cięcia cesarskiego do porodu domowego

Największy wpływ wywarły moje własne przeżycia związane z narodzinami. Każde z nich jest dla mnie szczególne, to nich utkane jest moje obecne życie. Moim udziałem była również strata dziecka w dziewiątym tygodniu ciąży. Wszystko to ukształtowało mnie jaką kobietę, matkę, partnerkę i ostatecznie doulę, bo dzięki tym doświadczeniom poczułam pragnienie towarzyszenia innym kobietom w stawaniu się mamą. Zamierzam wkrótce opisać swoje historie porodowe, teraz wspomnę o nich krótko.

Tomasz urodził się przez cesarskie cięcie piętnaście lat temu ku mojemu zaskoczeniu, bo byłam nastawiona na poród naturalny. Jedenaście lat później zapragnęłam urodzić kolejnego syna, Joachima naturalnie, mimo wcześniejszej „cesarki” i udało mi się to w warunkach szpitalnych, choć nie obyło się bez interwencji medycznych.

Janę, obecnie dwuletnią córkę urodziłam w domowym otoczeniu bliskich mi osób. Było to niezwykłe, poruszająca i pierwotne przeżycie i ono ostatecznie przypieczętowało zmianę w moim życiu. Można powiedzieć, że dopiero rodząc córkę odkryłam moc porodu, poczułam co to znaczy rodzić zgodzie z intuicją, sięgając do odwiecznej kobiecej mądrości, do której każda z nas ma dostęp, zwłaszcza w chwili porodu. Przez te kilka godzin było mi dane zanurzyć się głęboko w tym procesie, poddać się jego intensywności, zaufać ciału, że posiada wrodzoną zdolność rodzenia. Był to poród, w którym udało mi się przez cały czas pozostać w kontakcie z moją córką. Rodząc starałam się zrelaksować i rozluźnić na tyle, ile to było możliwe w intensywności tego doświadczenia, właśnie ze względu na moją córkę. Świadomość, że im bardziej poddaję się temu co się dzieje tym łatwiejszą drogę otwieram Janie.

To wszystko doprowadziło mnie w ubiegłym roku do podjęcia nauki na Rocznym Studium dla Doul. Studium dało mi solidne podstawy merytorycznej wiedzy, ale też umożliwiło rozwój osobisty w wielu obszarach.

Co jeszcze o mnie samej?

Moją mocną stroną jest autentyczność, umiejętność słuchania i skupienia się na rozmówcy, spokój, który mam w sobie i radość życia. Myślę jednak, że osoby, które mnie znają mogą to potwierdzić :).
Bycie doulą to dla mnie jednak dopiero początek mojej drogi, bo interesuje mnie wiele tematów, które chciałabym doskonalić i włączać do swojej pracy.

Choćby komunikację empatyczną lub inaczej Porozumienie Bez Przemocy, którego skutecznością w codziennej komunikacji jestem zafascynowana.

Bliskie mi są idee rodzicielstwa bliskości, którymi kieruję się w relacjach z dziećmi, również z nastolatkiem :).

Od niedawna jestem doradczynią noszenia, bo od wielu lat chusty do moja pasja.

Szczególnym tematem jest dla mnie seksualność kobiet, przede wszystkim w kontekście wspierania i towarzyszenia w odkrywaniu siebie i swoich najgłębszych pragnień w życiu intymnym i miłosnym, zwłaszcza w okresie jakim jest macierzyństwo.

Ciągle poszerzam swoje umiejętności przez uczestnictwo w szkoleniach i warsztatach, ale wiem, że jednocześnie już chcę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z Wami! Zapraszam do zapoznania się z ofertą, śledzenia aktualnych wydarzeń na Facebooku, uczestnictwa w comiesięcznych spotkaniach ze mną i zadawania pytań przez formularz „Zapytaj doulę”![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ewa Cetera logo

Odwiedź mnie na:

Ewa Cetera ikona

Odwiedź mnie na:

Copyright by Ewa Cetera. Wszelkie prawa zastrzeżone.